Az ISO 50001 egy nemzetközi szabvány, amely követelményeket határoz meg egy energiairányítási rendszer (EIR) kialakításához, bevetéséhez, fenntartásához és fejlesztéséhez. Az EIR elsődleges célja a kiépítő szervezet energiateljesítményének folyamatos növelése. Az energiateljesítmény magában foglalja az energiahatékonyságot, energiafelhasználást és –fogyasztást.
- Energiahatékonyság: Mennyiségi kapcsolat egy folyamat kimenete és energia-bemenete között.
- Energiafelhasználás: Az energia alkalmazásának módja és fajtája.
- Energiafogyasztás: Az alkalmazott energia mennyisége.
- Energiateljesítmény: A fent felsorolt definíciókkal kapcsolatos mérhető eredmények.
Energiagazdálkodás és ISO 50001
Energiagazdálkodás: Azoknak a tevékenységeknek az összessége, amelyeknek célja a rendelkezésre álló energia gazdaságos hasznosítása.
Az energiagazdálkodás logikája az ISO 50001 szerint:
ISO 50001 sikeres alkalmazásának legfontosabb feltételei a felső vezetés elkötelezettsége a szervezet energiateljesítményének növelése, a kiépülő energiairányítási rendszer támogatása, eredményességének fejlesztése mellett és egy energia-alapállapot meghatározása. Ezt a két dolgot rögzíteni kell a szervezet energiapolitikájában.
Energia-alapállapot: Mennyiségi értékek, amelyek alapot képeznek az energiateljesítmény összehasonlításához.
Energiapolitika: A bevezető szervezet átfogó szándéknyilatkozata és iránymutatása, amely a saját energiateljesítményükkel kapcsolatos.
Az energiatervezési folyamatnak összhangban kell lennie az energiapolitikával, és meg kell határoznia azokat a tevékenységeket, amelyek az energiateljesítményt folyamatosan javítják.
Energiatervezés: Helyzetelemzés az Önök energetikai tulajdonságaival kapcsolatban.
A bevezetés és működtetés során fel kell használni az energiatervezési folyamatokból eredő cselekvési terveket.
A szervezetnek biztosítania kell tervezett időközönként az energiairányítási rendszer belső auditját, az esetleges hibák kiszűrésének érdekében. Mérnie és elemeznie kell a működésének azon főbb jellemzőit, amelyek meghatározzák az energiateljesítményét. Továbbá a szervezet feladata a kiszűrt hibák helyesbítése és megelőzése.
A vezetőségi átvizsgálás biztosítja az energiairányítási rendszer folyamatos alkalmasságát, fenntarthatóságát és fejlődését.